South Lakes

Return to South Lakes U3A

South Lakes U3A Calendar

Show: All Group

Fri 28 Feb 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 28 Feb 2020 10.00 am     Psychology     Lies

Details 

Fri 28 Feb 2020 10.15 am     Tai Chi 1 (Advanced)     

Details 

Fri 28 Feb 2020 11.45 am     Tai Chi 2 (Improvers)     

Details 

Fri 28 Feb 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 28 Feb 2020 2.00 pm     Science and Technology     The Golden Section - Bob Wells

Details 

Mon 2 Mar 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 2 Mar 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 2 Mar 2020 10.30 am     Discussion     The Future of the BBC

Details 

Mon 2 Mar 2020 10.45 am     Moving to Music (Monday)     

Details 

Mon 2 Mar 2020 1.45 pm     Cribbage     

Details 

Mon 2 Mar 2020 2.00 pm     World History     

Details 

Mon 2 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 2 Mar 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 3 Mar 2020 10.00 am     Calligraphy     

Details 

Tue 3 Mar 2020 10.00 am     Mindfulness Meditation     

Details 

Tue 3 Mar 2020 10.45 am     Singing for Fun     

Details 

Tue 3 Mar 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 3 Mar 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Tue 3 Mar 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 3 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Wed 4 Mar 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 4 Mar 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 4 Mar 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 4 Mar 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 4 Mar 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 4 Mar 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 4 Mar 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Wed 4 Mar 2020 3.45 pm     Badminton     

Details 

Wed 4 Mar 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Thu 5 Mar 2020 10.00 am     Walking(05): Amblers 3     

Details 

Thu 5 Mar 2020 10.00 am     Walking(06): Amblers 4     (Suan Marston)

Details 

Thu 5 Mar 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Ian & Sue Aikman)

Details 

Thu 5 Mar 2020 10.00 am     Walking(01): Gentle Strollers     

Details 

Thu 5 Mar 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     Duddon [Stickle Pike and Caw] (Martin & Paula)

Details 

Thu 5 Mar 2020 10.30 am     Walking(03): Amblers 1 (dogs)     (Ian Hatton)

Details 

Thu 5 Mar 2020 10.30 am     Walking(04): Amblers 2     (John Iddon & Rosemary Spencer)

Details 

Thu 5 Mar 2020 1.30 pm     Writing for Pleasure     

Details 

Thu 5 Mar 2020 1.45 pm     Classic Films     Sullivan's Travels (1941)

Details American comedy written and directed by Preston Sturges

Thu 5 Mar 2020 2.00 pm     Computing     

Details 

Fri 6 Mar 2020 10.00 am     Art     

Details 

Fri 6 Mar 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 6 Mar 2020 10.15 am     Tai Chi 1 (Advanced)     

Details 

Fri 6 Mar 2020 11.45 am     Tai Chi 2 (Improvers)     

Details 

Fri 6 Mar 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 6 Mar 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 6 Mar 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 3     

Details 

Sat 7 Mar 2020 10.00 am     Open meeting     Coordinators' Coffee Morning

Details by invitation

Sat 7 Mar 2020 12.30 pm     Saturday Lunch Club     The Black Labrador, Underbarrow

Details 

Mon 9 Mar 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 9 Mar 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 9 Mar 2020 10.45 am     Moving to Music (Monday)     

Details 

Mon 9 Mar 2020 1.30 pm     French Intermediate/Advanced     

Details 

Mon 9 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 9 Mar 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 10 Mar 2020 10.00 am     Architecture Appreciation     TBD

Details 

Tue 10 Mar 2020 10.30 am     Music Appreciation     

Details 

Tue 10 Mar 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 1     

Details 

Tue 10 Mar 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 10 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Wed 11 Mar 2020 12.00 am     Norwegian     

Details 

Wed 11 Mar 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 11 Mar 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 11 Mar 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 11 Mar 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 11 Mar 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 11 Mar 2020 1.45 pm     Natural History     

Details 

Wed 11 Mar 2020 2.00 pm     Listening to Classical Music     Fantasias, toccatas, overtures, tone poems

Details Possible date change to 25th March

Wed 11 Mar 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Wed 11 Mar 2020 3.45 pm     Badminton     

Details 

Wed 11 Mar 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Thu 12 Mar 2020 10.00 am     Family History     Where do I come from?

Details This meeting will look at patterns of population movement and migration. Members are asked to bring examples of ancestors who moved across the country and further afield.

Thu 12 Mar 2020 10.00 am     Walking(02): Strollers     

Details 

Thu 12 Mar 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Kath Sykes)

Details 

Thu 12 Mar 2020 10.00 am     Walking(10): Ramblers+     Lingmoor from Elterwater

Details 

Thu 12 Mar 2020 2.00 pm     Computing     

Details 

Thu 12 Mar 2020 6.00 pm     Memorable Experiences/Wellbein     Firewalking at Skipton Rugby Club

Details Why suffer cold feet this winter? at 6 pm (Thursday) in aid of Yorkshire Cat Rescue. Cost £15 (spectators free). Lift can be arranged. Evening meal (optional) for survivors, if any!

Fri 13 Mar 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 13 Mar 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 13 Mar 2020 10.15 am     Tai Chi 1 (Advanced)     

Details 

Fri 13 Mar 2020 10.30 am     Contemporary History     

Details 

Fri 13 Mar 2020 11.45 am     Tai Chi 2 (Improvers)     

Details 

Fri 13 Mar 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 16 Mar 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 16 Mar 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 16 Mar 2020 10.30 am     Discussion     

Details 

Mon 16 Mar 2020 10.45 am     Moving to Music (Monday)     

Details 

Mon 16 Mar 2020 1.30 pm     French Basic/Improvers     

Details 

Mon 16 Mar 2020 1.45 pm     Cribbage     

Details 

Mon 16 Mar 2020 2.00 pm     World History     

Details 

Mon 16 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 16 Mar 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 17 Mar 2020 12.00 am     Culture - Ballet     Giselle, Epstein Theatre, Liverpool

Details 

Tue 17 Mar 2020 10.00 am     Walking(11): Tuesday Walkers     

Details 

Tue 17 Mar 2020 10.00 am     Books on Tuesday     

Details 

Tue 17 Mar 2020 10.00 am     Calligraphy     

Details 

Tue 17 Mar 2020 10.45 am     Singing for Fun     

Details 

Tue 17 Mar 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 17 Mar 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Tue 17 Mar 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 17 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Tue 17 Mar 2020 2.00 pm     Jazz Appreciation     

Details 

Wed 18 Mar 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 18 Mar 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 18 Mar 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 18 Mar 2020 10.00 am     Digital Photography     

Details 

Wed 18 Mar 2020 10.30 am     Open meeting     Monthly Meeting: Colin Aldred - Aerial Artwork

Details Drone photography and film making

Wed 18 Mar 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 18 Mar 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 18 Mar 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Wed 18 Mar 2020 3.45 pm     Badminton     

Details 

Wed 18 Mar 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Thu 19 Mar 2020 10.00 am     Walking(05): Amblers 3     

Details 

Thu 19 Mar 2020 10.00 am     Walking(06): Amblers 4     (Kath Rawlinson)

Details 

Thu 19 Mar 2020 10.00 am     Walking(12): Fellwanderers     

Details 

Thu 19 Mar 2020 10.00 am     Walking(01): Gentle Strollers     

Details 

Thu 19 Mar 2020 10.30 am     Walking(03): Amblers 1 (dogs)     (Gwen Major)

Details 

Thu 19 Mar 2020 10.30 am     Walking(04): Amblers 2     (Margaret & Ernest Phillips)

Details 

Thu 19 Mar 2020 2.00 pm     American History     Captured by Indians - Mary Christian

Details 

Thu 19 Mar 2020 2.00 pm     Computing     

Details 

Fri 20 Mar 2020 10.00 am     Gardens, Friday 1     

Details 

Fri 20 Mar 2020 10.00 am     Art     

Details 

Fri 20 Mar 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 20 Mar 2020 10.15 am     Tai Chi 1 (Advanced)     

Details 

Fri 20 Mar 2020 11.45 am     Tai Chi 2 (Improvers)     

Details 

Fri 20 Mar 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 20 Mar 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 20 Mar 2020 1.45 pm     Literary Studies     

Details 

Mon 23 Mar 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 23 Mar 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 23 Mar 2020 10.45 am     Moving to Music (Monday)     

Details 

Mon 23 Mar 2020 1.30 pm     French Intermediate/Advanced     

Details 

Mon 23 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 23 Mar 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 24 Mar 2020 10.00 am     The Hanoverians     

Details 

Tue 24 Mar 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 24 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Tue 24 Mar 2020 6.00 pm     Come Dine with Us     Cafe Olive, Kendal - evening of Turkish Food

Details Cafe Olive in Stramongate, Kendal offers an evening of authentic Turkish food to remind us of summer in the midst of Cumbria's winter. 3 courses for £20. Booking essential. Please email patteggart@yahoo.co.uk or call 07704 297033.

Wed 25 Mar 2020 12.00 am     Norwegian     

Details 

Wed 25 Mar 2020 9.45 am     Local History     

Details 

Wed 25 Mar 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 25 Mar 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 25 Mar 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 25 Mar 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 25 Mar 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 25 Mar 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Wed 25 Mar 2020 3.45 pm     Badminton     

Details 

Wed 25 Mar 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Thu 26 Mar 2020 10.00 am     Walking(02): Strollers     

Details 

Thu 26 Mar 2020 10.00 am     Walking(07): Amblers+1     Crosby Ravensworth (Chris & Jenny Johns)

Details 

Thu 26 Mar 2020 10.00 am     Walking(08): Amblers+2     (Janet Antrobus)

Details 

Thu 26 Mar 2020 10.00 am     Walking(10): Ramblers+     TBA

Details 

Thu 26 Mar 2020 2.00 pm     Poetry and Prose     

Details 

Thu 26 Mar 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 2     

Details 

Thu 26 Mar 2020 2.00 pm     Computing     

Details 

Thu 26 Mar 2020 6.00 pm     Come Dine with Us     Cafe Olive, Kendal - REPEAT - evening of Turkish Food

Details Our first event at Cafe Olive on 24th March is now fully booked. Cafe Olive have very kindly offered to repeat the supper on Thursday 26th March (17:30 for 18:00). Please email patteggart@yahoo.co.uk or tel 07704 297033. BOOKING ESSENTIAL!

Fri 27 Mar 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 27 Mar 2020 10.00 am     Psychology     Attitudes to risk and risk compensation

Details 

Fri 27 Mar 2020 10.15 am     Tai Chi 1 (Advanced)     

Details 

Fri 27 Mar 2020 11.45 am     Tai Chi 2 (Improvers)     

Details 

Fri 27 Mar 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 27 Mar 2020 2.00 pm     Science and Technology     The Geology of Cumbria- Mike Dewey

Details 

Mon 30 Mar 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 30 Mar 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 30 Mar 2020 10.45 am     Moving to Music (Monday)     

Details 

Mon 30 Mar 2020 1.30 pm     French Basic/Improvers     

Details 

Mon 30 Mar 2020 1.45 pm     Cribbage     

Details 

Mon 30 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 30 Mar 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 31 Mar 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Kendal-Sedbergh-Kirkby Lonsdale (John Doffegnies)

Details 41 miles, 3500ft

Tue 31 Mar 2020 10.00 am     Calligraphy     

Details 

Tue 31 Mar 2020 1.30 pm     Play Reading     

Details 

Tue 31 Mar 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 31 Mar 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Wed 1 Apr 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 1 Apr 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 1 Apr 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 1 Apr 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 1 Apr 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Wed 1 Apr 2020 3.45 pm     Badminton     

Details 

Wed 1 Apr 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Thu 2 Apr 2020 10.00 am     Walking(05): Amblers 3     

Details 

Thu 2 Apr 2020 10.00 am     Walking(06): Amblers 4     (Garnet Fishwick)

Details 

Thu 2 Apr 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Helen & David Snaith)

Details 

Thu 2 Apr 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     Longsleddale [Swindale & Mosedale] (Richard)

Details 

Thu 2 Apr 2020 10.00 am     Walking(01): Gentle Strollers     

Details 

Thu 2 Apr 2020 10.30 am     Walking(03): Amblers 1 (dogs)     (Carolyn Lowe)

Details 

Thu 2 Apr 2020 10.30 am     Walking(04): Amblers 2     (Anita Carey)

Details 

Thu 2 Apr 2020 1.30 pm     Writing for Pleasure     

Details 

Thu 2 Apr 2020 2.00 pm     Classic Films     Great Expectations (1946)

Details Dickens's novel, directed by David Lean. One of the very best Dickens films.

Fri 3 Apr 2020 10.00 am     Art     

Details 

Fri 3 Apr 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 3 Apr 2020 10.15 am     Tai Chi 1 (Advanced)     

Details 

Fri 3 Apr 2020 11.45 am     Tai Chi 2 (Improvers)     

Details 

Fri 3 Apr 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 3 Apr 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 3 Apr 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 3     

Details 

Sat 4 Apr 2020 12.30 pm     Saturday Lunch Club     The Villa, Levens

Details 

Mon 6 Apr 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 6 Apr 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 6 Apr 2020 10.30 am     Discussion     

Details 

Mon 6 Apr 2020 10.45 am     Moving to Music (Monday)     

Details 

Mon 6 Apr 2020 1.30 pm     French Intermediate/Advanced     

Details 

Mon 6 Apr 2020 2.00 pm     World History     

Details 

Mon 6 Apr 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 6 Apr 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 7 Apr 2020 10.00 am     Architecture Appreciation     Railway architecture in Cumbria - Alan Noble

Details An illustrated talk to be followed by discussion.

Tue 7 Apr 2020 10.45 am     Singing for Fun     

Details 

Tue 7 Apr 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 7 Apr 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Tue 7 Apr 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 7 Apr 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Wed 8 Apr 2020 12.00 am     Norwegian     

Details 

Wed 8 Apr 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 8 Apr 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 8 Apr 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 8 Apr 2020 1.45 pm     Natural History     

Details 

Wed 8 Apr 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 8 Apr 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Wed 8 Apr 2020 3.45 pm     Badminton     

Details 

Thu 9 Apr 2020 10.00 am     Family History     Where did they go?

Details How to find missing ancestors.

Thu 9 Apr 2020 10.00 am     Walking(02): Strollers     

Details 

Thu 9 Apr 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Chris Needham)

Details 

Thu 9 Apr 2020 10.00 am     Walking(10): Ramblers+     Fairfield horseshoe

Details 

Fri 10 Apr 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 10 Apr 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 13 Apr 2020 10.45 am     Moving to Music (Monday)     

Details 

Mon 13 Apr 2020 1.45 pm     Cribbage     

Details 

Mon 13 Apr 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 13 Apr 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 14 Apr 2020 10.30 am     Music Appreciation     

Details 

Tue 14 Apr 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 1     

Details 

Tue 14 Apr 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Wed 15 Apr 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 15 Apr 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 15 Apr 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 15 Apr 2020 10.00 am     Digital Photography     

Details 

Wed 15 Apr 2020 10.30 am     Open meeting     Monthly Meeting: Hillary Wade - My Life in Music

Details including time in Opera North

Wed 15 Apr 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 15 Apr 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 15 Apr 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 15 Apr 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Wed 15 Apr 2020 3.45 pm     Badminton     

Details 

Thu 16 Apr 2020 10.00 am     Walking(05): Amblers 3     

Details 

Thu 16 Apr 2020 10.00 am     Walking(06): Amblers 4     (Moira Williams)

Details 

Thu 16 Apr 2020 10.00 am     Walking(12): Fellwanderers     

Details 

Thu 16 Apr 2020 10.00 am     Walking(01): Gentle Strollers     

Details 

Thu 16 Apr 2020 10.30 am     Walking(03): Amblers 1 (dogs)     (Anne Parr)

Details 

Thu 16 Apr 2020 10.30 am     Walking(04): Amblers 2     (Ray Green & Jan Tawn)

Details 

Thu 16 Apr 2020 2.00 pm     American History     TBD

Details 

Fri 17 Apr 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 17 Apr 2020 10.15 am     Tai Chi 1 (Advanced)     

Details 

Fri 17 Apr 2020 11.45 am     Tai Chi 2 (Improvers)     

Details 

Fri 17 Apr 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 17 Apr 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 17 Apr 2020 1.45 pm     Literary Studies     

Details 

Mon 20 Apr 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 20 Apr 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 20 Apr 2020 10.30 am     Discussion     

Details 

Mon 20 Apr 2020 10.45 am     Moving to Music (Monday)     

Details 

Mon 20 Apr 2020 1.30 pm     French Intermediate/Advanced     

Details 

Mon 20 Apr 2020 2.00 pm     World History     

Details 

Mon 20 Apr 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 20 Apr 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 21 Apr 2020 10.00 am     Walking(11): Tuesday Walkers     

Details 

Tue 21 Apr 2020 10.00 am     Books on Tuesday     

Details 

Tue 21 Apr 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 21 Apr 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Tue 21 Apr 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 21 Apr 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Tue 21 Apr 2020 2.00 pm     Jazz Appreciation     

Details 

Wed 22 Apr 2020 12.00 am     Norwegian     

Details 

Wed 22 Apr 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 22 Apr 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 22 Apr 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 22 Apr 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 22 Apr 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 22 Apr 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 22 Apr 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 23 Apr 2020 10.00 am     Walking(02): Strollers     

Details 

Thu 23 Apr 2020 10.00 am     Walking(07): Amblers+1     Helsington (Richard Pealing)

Details 

Thu 23 Apr 2020 10.00 am     Walking(08): Amblers+2     (Moira Williams)

Details 

Thu 23 Apr 2020 10.00 am     Walking(10): Ramblers+     Ullscarf

Details 

Thu 23 Apr 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 2     

Details 

Fri 24 Apr 2020 10.00 am     Psychology     Are we smart enough to know how smart animals are?

Details 

Fri 24 Apr 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 24 Apr 2020 10.15 am     Tai Chi 1 (Advanced)     

Details 

Fri 24 Apr 2020 11.45 am     Tai Chi 2 (Improvers)     

Details 

Fri 24 Apr 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 24 Apr 2020 2.00 pm     Science and Technology     Radiocarbon - Ed Tipping

Details 

Mon 27 Apr 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 27 Apr 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 27 Apr 2020 10.45 am     Moving to Music (Monday)     

Details 

Mon 27 Apr 2020 1.30 pm     French Basic/Improvers     

Details 

Mon 27 Apr 2020 1.45 pm     Cribbage     

Details 

Mon 27 Apr 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 27 Apr 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 28 Apr 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Eden Valley round from Appleby (Phil Gordon)

Details 

Tue 28 Apr 2020 10.00 am     The Hanoverians     

Details 

Tue 28 Apr 2020 1.30 pm     Play Reading     

Details 

Tue 28 Apr 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 28 Apr 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Wed 29 Apr 2020 9.45 am     Local History     

Details 

Wed 29 Apr 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 29 Apr 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 29 Apr 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 29 Apr 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 29 Apr 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 29 Apr 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 29 Apr 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 30 Apr 2020 10.00 am     Walking(05): Amblers 3     

Details 

Thu 30 Apr 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     Silver Howe (Bob Wells)

Details 

Thu 30 Apr 2020 2.00 pm     Poetry and Prose     

Details 

Fri 1 May 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 1 May 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 1 May 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 1 May 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 3     

Details 

Mon 4 May 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 4 May 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 4 May 2020 10.30 am     Discussion     

Details 

Mon 4 May 2020 1.30 pm     French Basic/Improvers     

Details 

Mon 4 May 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 4 May 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 5 May 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 5 May 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Tue 5 May 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 5 May 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Wed 6 May 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 6 May 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 6 May 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 6 May 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 6 May 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 6 May 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 6 May 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 6 May 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 7 May 2020 10.00 am     Walking(05): Amblers 3     

Details 

Thu 7 May 2020 10.00 am     Walking(06): Amblers 4     

Details 

Thu 7 May 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     

Details 

Thu 7 May 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     (tba)

Details 

Thu 7 May 2020 10.00 am     Walking(01): Gentle Strollers     

Details 

Thu 7 May 2020 10.30 am     Walking(04): Amblers 2     

Details 

Thu 7 May 2020 10.30 am     Walking(03): Amblers 1 (dogs)     

Details 

Thu 7 May 2020 1.30 pm     Writing for Pleasure     

Details 

Thu 7 May 2020 2.00 pm     Classic Films     

Details 

Fri 8 May 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 8 May 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 11 May 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 11 May 2020 10.00 am     Instrumental Music     

Details 

Mon 11 May 2020 1.30 pm     French Intermediate/Advanced     

Details 

Mon 11 May 2020 1.45 pm     Cribbage     

Details 

Mon 11 May 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Mon 11 May 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 12 May 2020 10.30 am     Music Appreciation     

Details 

Tue 12 May 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 1     

Details 

Tue 12 May 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 12 May 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Wed 13 May 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Sedbergh-Garsdale-Buttertubs-Keld-Nateby-Cautley (Tony Richardson)

Details 46 miles, 4000ft

Wed 13 May 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 13 May 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 13 May 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 13 May 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 13 May 2020 1.30 pm     Table Tennis - Doubles     

Details 

Wed 13 May 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 13 May 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 14 May 2020 12.00 am     Culture - Classical Music     Liverpool Philharmonic Hall

Details The concert is Rachmaninov's 3rd Piano Concerto played by Noboyuki Tsujii, the brilliant Japanese pianist, who is a favourite with the Liverpool audiences, and Manuel de Falla's 'Three Cornered Hat'. The conductor is Vasily Petrenko.

Thu 14 May 2020 10.00 am     Family History     My most interesting ancestor

Details All members to contribute. While researching our predecessors, we often find someone who has done something unexpected, had an unusual job, or just lived a life that would not happen today. Please bring your stories, pictures or memorabilia to share with the group

Thu 14 May 2020 10.00 am     Walking(02): Strollers     

Details 

Thu 14 May 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Sheila Watson)

Details 

Thu 14 May 2020 10.00 am     Walking(10): Ramblers+     Skiddaw

Details 

Fri 15 May 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 15 May 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 15 May 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 15 May 2020 1.45 pm     Literary Studies     

Details 

Mon 18 May 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 18 May 2020 10.30 am     Discussion     

Details 

Mon 18 May 2020 1.30 pm     French Basic/Improvers     

Details 

Mon 18 May 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Mon 18 May 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Tue 19 May 2020 10.00 am     Walking(11): Tuesday Walkers     

Details 

Tue 19 May 2020 10.00 am     Books on Tuesday     

Details 

Tue 19 May 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 19 May 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Tue 19 May 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 19 May 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Tue 19 May 2020 2.00 pm     Jazz Appreciation     

Details 

Wed 20 May 2020 10.00 am     Italian     

Details 

Wed 20 May 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 20 May 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 20 May 2020 10.00 am     Digital Photography     

Details 

Wed 20 May 2020 10.15 am     Open meeting     AGM and readings by Poetry and Prose group

Details 

Wed 20 May 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 20 May 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 20 May 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 21 May 2020 10.00 am     Walking(05): Amblers 3     

Details 

Thu 21 May 2020 10.00 am     Walking(06): Amblers 4     

Details 

Thu 21 May 2020 10.00 am     Walking(12): Fellwanderers     

Details 

Thu 21 May 2020 10.00 am     Walking(01): Gentle Strollers     

Details 

Thu 21 May 2020 10.30 am     Walking(04): Amblers 2     

Details 

Thu 21 May 2020 10.30 am     Walking(03): Amblers 1 (dogs)     

Details 

Thu 21 May 2020 2.00 pm     American History     Alaska Earthquake - Good Friday 1964 - Terry Lambert

Details 

Fri 22 May 2020 10.00 am     Psychology     Attachment

Details 

Fri 22 May 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 22 May 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 25 May 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 25 May 2020 1.45 pm     Cribbage     

Details 

Mon 25 May 2020 2.00 pm     Folk Music     

Details 

Mon 25 May 2020 2.00 pm     Indoor Bowling 2     

Details 

Tue 26 May 2020 10.00 am     The Hanoverians     

Details 

Tue 26 May 2020 1.30 pm     Play Reading     

Details 

Tue 26 May 2020 2.00 pm     Table Tennis - Singles     

Details 

Tue 26 May 2020 2.00 pm     Indoor Bowling     

Details 

Wed 27 May 2020 9.45 am     Local History     

Details 

Wed 27 May 2020 10.00 am     Recorder Ensemble     

Details 

Wed 27 May 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 27 May 2020 12.15 pm     Moving to Music (Wednesday)     

Details 

Wed 27 May 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 27 May 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 28 May 2020 10.00 am     Walking(02): Strollers     

Details 

Thu 28 May 2020 10.00 am     Walking(07): Amblers+1     Whitbarrow Scar (Alan & Pippa Lord)

Details 

Thu 28 May 2020 10.00 am     Walking(08): Amblers+2     (Ian Hatton)

Details 

Thu 28 May 2020 10.00 am     Walking(10): Ramblers+     Bowfell via Great Slab

Details 

Thu 28 May 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 2     

Details 

Fri 29 May 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 29 May 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 29 May 2020 2.00 pm     Science and Technology     Climate Change - Giles Archibald

Details 

Mon 1 Jun 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 1 Jun 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Mon 1 Jun 2020 2.00 pm     World History     

Details 

Tue 2 Jun 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 2 Jun 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 3 Jun 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 3 Jun 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 3 Jun 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 3 Jun 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 4 Jun 2020 10.00 am     Walking(05): Amblers 3     

Details 

Thu 4 Jun 2020 10.00 am     Walking(06): Amblers 4     

Details 

Thu 4 Jun 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Richard Moore)

Details 

Thu 4 Jun 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     (Keith)

Details 

Thu 4 Jun 2020 10.00 am     Walking(01): Gentle Strollers     

Details 

Thu 4 Jun 2020 10.30 am     Walking(04): Amblers 2     

Details 

Thu 4 Jun 2020 10.30 am     Walking(03): Amblers 1 (dogs)     

Details 

Thu 4 Jun 2020 1.30 pm     Writing for Pleasure     

Details 

Thu 4 Jun 2020 2.00 pm     Classic Films     

Details 

Fri 5 Jun 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Shap Area (Norman French)

Details 45 miles

Fri 5 Jun 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 5 Jun 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 5 Jun 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 5 Jun 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 3     

Details 

Mon 8 Jun 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 8 Jun 2020 10.30 am     Discussion     

Details 

Mon 8 Jun 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Mon 8 Jun 2020 1.30 pm     French Basic/Improvers     

Details 

Mon 8 Jun 2020 1.30 pm     French Intermediate/Advanced     

Details 

Mon 8 Jun 2020 1.45 pm     Cribbage     

Details 

Tue 9 Jun 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 1     

Details 

Wed 10 Jun 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 10 Jun 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 10 Jun 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 11 Jun 2020 10.00 am     Family History     

Details 

Thu 11 Jun 2020 10.00 am     Walking(02): Strollers     

Details 

Thu 11 Jun 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Gillian Cochrane)

Details 

Thu 11 Jun 2020 10.00 am     Walking(10): Ramblers+     Arnison Crags, Birks, St Sunday Crag and Grizedale Tarn

Details 

Fri 12 Jun 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 12 Jun 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 12 Jun 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 15 Jun 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 15 Jun 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Mon 15 Jun 2020 2.00 pm     World History     

Details 

Tue 16 Jun 2020 10.00 am     Walking(11): Tuesday Walkers     

Details 

Tue 16 Jun 2020 10.00 am     Books on Tuesday     

Details 

Tue 16 Jun 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 16 Jun 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 17 Jun 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 17 Jun 2020 10.30 am     Open meeting     Monthly Meeting: Nicola Pietragala - NatWest

Details Online security and avoidings scams

Wed 17 Jun 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 17 Jun 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 18 Jun 2020 10.00 am     Walking(05): Amblers 3     

Details 

Thu 18 Jun 2020 10.00 am     Walking(06): Amblers 4     

Details 

Thu 18 Jun 2020 10.00 am     Walking(12): Fellwanderers     

Details 

Thu 18 Jun 2020 10.00 am     Walking(01): Gentle Strollers     

Details 

Thu 18 Jun 2020 10.30 am     Walking(04): Amblers 2     

Details 

Thu 18 Jun 2020 10.30 am     Walking(03): Amblers 1 (dogs)     

Details 

Thu 18 Jun 2020 2.00 pm     American History     J.F.K - Jackie Hinton

Details 

Fri 19 Jun 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Newby Head from Barbon (Ken & Jill Humphris)

Details 

Fri 19 Jun 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 19 Jun 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 19 Jun 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 19 Jun 2020 1.45 pm     Literary Studies     

Details 

Mon 22 Jun 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Dalton Crags-Wray-Ingleton (Norman French)

Details 45 miles

Mon 22 Jun 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 22 Jun 2020 10.30 am     Discussion     

Details 

Mon 22 Jun 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Mon 22 Jun 2020 1.30 pm     French Intermediate/Advanced     

Details 

Mon 22 Jun 2020 1.45 pm     Cribbage     

Details 

Tue 23 Jun 2020 10.00 am     The Hanoverians     

Details 

Wed 24 Jun 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 24 Jun 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 24 Jun 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 25 Jun 2020 10.00 am     Walking(07): Amblers+1     

Details 

Thu 25 Jun 2020 10.00 am     Walking(02): Strollers     

Details 

Thu 25 Jun 2020 10.00 am     Walking(08): Amblers+2     (Ian Fishwick)

Details 

Thu 25 Jun 2020 10.00 am     Walking(10): Ramblers+     TBA

Details 

Thu 25 Jun 2020 2.00 pm     Wine Appreciation 2     

Details 

Fri 26 Jun 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 26 Jun 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 26 Jun 2020 2.00 pm     Science and Technology     The Psychology of Human Survival - John Leach

Details – or, why we do daft things under threat.

Mon 29 Jun 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 29 Jun 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 1 Jul 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 1 Jul 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 1 Jul 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 1 Jul 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 2 Jul 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     

Details 

Thu 2 Jul 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     (Margaret)

Details 

Fri 3 Jul 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 3 Jul 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 3 Jul 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Mon 6 Jul 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 6 Jul 2020 10.30 am     Discussion     

Details 

Mon 6 Jul 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 7 Jul 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 7 Jul 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 8 Jul 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Leck-Wray-Giggleswick-Clapham (Ken & Jill Humphris)

Details 43 miles

Wed 8 Jul 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 8 Jul 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 8 Jul 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 9 Jul 2020 10.00 am     Family History     

Details 

Thu 9 Jul 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Bob Shearman)

Details 

Fri 10 Jul 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 10 Jul 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 10 Jul 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 13 Jul 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 13 Jul 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 15 Jul 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 15 Jul 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 15 Jul 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 16 Jul 2020 2.00 pm     American History     The History of the State of Texas - Sue and Keith Duncan

Details 

Fri 17 Jul 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Kirkby Lonsdale-Hutton Roof-Warton-Silverdale (Gill Murray & Les Watson)

Details 

Fri 17 Jul 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 17 Jul 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 17 Jul 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 17 Jul 2020 1.45 pm     Literary Studies     

Details 

Mon 20 Jul 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 20 Jul 2020 10.30 am     Discussion     

Details 

Mon 20 Jul 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 21 Jul 2020 10.00 am     Books on Tuesday     

Details 

Tue 21 Jul 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 21 Jul 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 22 Jul 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 22 Jul 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 22 Jul 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 23 Jul 2020 10.00 am     Walking(08): Amblers+2     (Helen and David Snaith)

Details 

Fri 24 Jul 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 24 Jul 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 27 Jul 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 27 Jul 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 29 Jul 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 29 Jul 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 29 Jul 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 30 Jul 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     

Details 

Fri 31 Jul 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Trough of Bowland Circuit (Martin Hudson)

Details 35 miles, challenging hills

Fri 31 Jul 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 31 Jul 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 3 Aug 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 3 Aug 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 4 Aug 2020 12.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Eden Valley from Orton (Ken & Jill Humphris)

Details 

Tue 4 Aug 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Wed 5 Aug 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 5 Aug 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 5 Aug 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 5 Aug 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 6 Aug 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     

Details 

Thu 6 Aug 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     Loweswater Fells (Martin & Paula)

Details 

Fri 7 Aug 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 7 Aug 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 7 Aug 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Mon 10 Aug 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 10 Aug 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 12 Aug 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 12 Aug 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 12 Aug 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 13 Aug 2020 10.00 am     Family History     

Details 

Thu 13 Aug 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Ray Green & Jan Town)

Details 

Fri 14 Aug 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 14 Aug 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 14 Aug 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 17 Aug 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 17 Aug 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 18 Aug 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Wed 19 Aug 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 19 Aug 2020 10.00 am     Cycling 3 (Strenuous)     Wray,Ingleton area (Norman French)

Details 

Wed 19 Aug 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 19 Aug 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 20 Aug 2020 2.00 pm     American History     TBC

Details 

Fri 21 Aug 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 21 Aug 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 21 Aug 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Mon 24 Aug 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 24 Aug 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 26 Aug 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 26 Aug 2020 10.00 am     Open meeting     RENEWALS MORNING

Details 

Wed 26 Aug 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 26 Aug 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 27 Aug 2020 10.00 am     Walking(08): Amblers+2     (Margaret Clarke)

Details 

Fri 28 Aug 2020 10.00 am     Artistic Licence     

Details 

Fri 28 Aug 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 31 Aug 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 31 Aug 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 1 Sep 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 1 Sep 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 2 Sep 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 2 Sep 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 2 Sep 2020 10.00 am     Open meeting     OPEN MORNING

Details 

Wed 2 Sep 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 2 Sep 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 3 Sep 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     (Richard Moore)

Details 

Thu 3 Sep 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     (Nicky)

Details 

Thu 3 Sep 2020 2.00 pm     Classic Films     

Details 

Fri 4 Sep 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 4 Sep 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Mon 7 Sep 2020 9.00 am     Scottish Dancing     

Details 

Mon 7 Sep 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 9 Sep 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 9 Sep 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 9 Sep 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 10 Sep 2020 10.00 am     Family History     

Details 

Thu 10 Sep 2020 10.00 am     Walking(09): Ramblers     

Details 

Fri 11 Sep 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 11 Sep 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 14 Sep 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 14 Sep 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 15 Sep 2020 10.00 am     Books on Tuesday     

Details 

Tue 15 Sep 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 15 Sep 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 16 Sep 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 16 Sep 2020 10.30 am     Open meeting     Monthly Meeting: Ambleside Oral History Archive

Details 

Wed 16 Sep 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 16 Sep 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 17 Sep 2020 2.00 pm     American History     TBC

Details 

Fri 18 Sep 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 18 Sep 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 18 Sep 2020 1.45 pm     Literary Studies     

Details 

Mon 21 Sep 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 21 Sep 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 22 Sep 2020 10.00 am     The Hanoverians     

Details 

Wed 23 Sep 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 23 Sep 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 23 Sep 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 24 Sep 2020 10.00 am     Walking(08): Amblers+2     (Grace Bryers)

Details 

Fri 25 Sep 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 28 Sep 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 28 Sep 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 30 Sep 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 30 Sep 2020 3.45 pm     Ballroom Dancing     

Details 

Wed 30 Sep 2020 3.45 pm     Jive     

Details 

Thu 1 Oct 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     (Keith)

Details 

Fri 2 Oct 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 2 Oct 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Mon 5 Oct 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 5 Oct 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 6 Oct 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 6 Oct 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 7 Oct 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 7 Oct 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Thu 8 Oct 2020 10.00 am     Family History     

Details 

Fri 9 Oct 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 9 Oct 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 12 Oct 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 12 Oct 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 14 Oct 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Thu 15 Oct 2020 2.00 pm     American History     TBC

Details 

Fri 16 Oct 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 16 Oct 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 16 Oct 2020 1.45 pm     Literary Studies     

Details 

Mon 19 Oct 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 19 Oct 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 20 Oct 2020 10.00 am     Books on Tuesday     

Details 

Tue 20 Oct 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 20 Oct 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 21 Oct 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 21 Oct 2020 10.30 am     Open meeting     Monthly Meeting: Martin Douglas - Globalisation

Details The impact of globalisation both positive and negative

Thu 22 Oct 2020 10.00 am     Walking(08): Amblers+2     (Garnet Fishwick)

Details 

Fri 23 Oct 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 26 Oct 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 26 Oct 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 27 Oct 2020 10.00 am     The Hanoverians     

Details 

Wed 28 Oct 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Fri 30 Oct 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 2 Nov 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 2 Nov 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 3 Nov 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 3 Nov 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 4 Nov 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 4 Nov 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Thu 5 Nov 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     (Les)

Details 

Fri 6 Nov 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 6 Nov 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Mon 9 Nov 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 9 Nov 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 11 Nov 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Thu 12 Nov 2020 10.00 am     Family History     

Details 

Fri 13 Nov 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 13 Nov 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 16 Nov 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 16 Nov 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 17 Nov 2020 10.00 am     Books on Tuesday     

Details 

Tue 17 Nov 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 17 Nov 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 18 Nov 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Wed 18 Nov 2020 10.30 am     Open meeting     Monthly Meeting: Helen Clark - Morecambe Bay Search & Rescue

Details 

Thu 19 Nov 2020 2.00 pm     American History     Lindberg Summer - Ben Goodman

Details 

Fri 20 Nov 2020 10.00 am     Gardens, Friday 1     

Details 

Fri 20 Nov 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 20 Nov 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Fri 20 Nov 2020 1.45 pm     Literary Studies     

Details 

Mon 23 Nov 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 23 Nov 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 24 Nov 2020 10.00 am     The Hanoverians     

Details 

Wed 25 Nov 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Thu 26 Nov 2020 10.00 am     Walking(08): Amblers+2     (Sue and Bob Cowin)

Details 

Fri 27 Nov 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 30 Nov 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 30 Nov 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 1 Dec 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 1 Dec 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 2 Dec 2020 10.00 am     Philosophy     

Details 

Wed 2 Dec 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Thu 3 Dec 2020 10.00 am     Walking(13): Fellwanderers+     Social Walk/Pub Lunch (Martin & Paula/Sue Pelter)

Details 

Fri 4 Dec 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 4 Dec 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Mon 7 Dec 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 7 Dec 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Wed 9 Dec 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Thu 10 Dec 2020 10.00 am     Family History     

Details 

Fri 11 Dec 2020 10.00 am     European History     

Details 

Fri 11 Dec 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Mon 14 Dec 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 14 Dec 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Tue 15 Dec 2020 1.30 pm     Patchwork,Quilting& Embroidery     

Details 

Tue 15 Dec 2020 1.30 pm     Rag Rugging     

Details 

Wed 16 Dec 2020 10.00 am     Chess     

Details 

Fri 18 Dec 2020 1.00 pm     Bridge     

Details 

Fri 18 Dec 2020 1.30 pm     Mah Jong     

Details 

Mon 21 Dec 2020 9.00 am     Country Dancing     

Details 

Mon 21 Dec 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details 

Mon 28 Dec 2020 1.00 pm     Folk Music     

Details